LODFIBER för Intel E10G42BTDA Server Adapter X520-DA2 10 gbit / s PCI Express 2.0 x8 2 x SFP+

1 060.00kr

Bland Ethernet Konvergerade Nätverkskort X520

Dubbel - och Enkel-Port 10 Gigabit SFP+ Ethernet Konvergerade Nätverkskort Ge Ultimat Flexibilitet och Skalbarhet i Virtuella och Unified Storage Miljöer

Intel ' s familj av grafikkort, Intel Ethernet Konvergerade Nätverkskort X520 med SFP+ - anslutning, är den mest flexibla och skalbara Ethernet-adaptrar för dagens krävande data center-miljöer. Data center nätverk skjuts till sina gränser. Den eskalerande installationer av servrar med multi-core-processorer och krävande tillämpningar som exempelvis High Performance Computing (HPC), databas kluster, och video-on-demand driver behovet av 10 Gbps anslutningar - Kunder kräver flexibla och skalbara i/O-lösningar för att möta de stränga kraven för att köra affärskritiska applikationer i virtuella och unified storage miljöer.

Drivs med Intels tredje generation 10 GbE network controller, Intel Ethernet 82599 10 Gigabit Ethernet Controller, X520-adapter familj adresser krävande behov av nästa generations datacenter genom att erbjuda oöverträffade funktioner för visualisering, flexibilitet för LAN-och SAN-nätverk och beprövad, tillförlitlig prestanda.

Bästa Valet för Visualisering

Den explosiva tillväxten i visualisering leder till en ökad efterfrågan på nätverkets prestanda. Med fler Virtuella Maskiner (VMs) som körs på varje multi-core-server, nätverk trafiken ökat dramatiskt, med varje VM som konkurrerar om tillgängliga I/O-bandbredd. Intel ' s familj av Intel Ethernet Konvergerade Nätverkskort X520-adresser i nätverk flaskhalsar i virtualiserade miljöer. Dessa dockningsadaptrar gör det möjligt nät-applikationer för att uppnå de prestanda som förväntas i en virtualiserad miljö.

Intel Ethernet X520 familj av adaptrar som ger den bästa nätverk prestanda som finns i branschen, oavsett om den fysiska porten är konfigurerad i en emulation läget med hjälp av den virtuella växeln i VMM (Virtual Machine Monitor), eller direkt kan hänföras till en virtuell maskin. I emulation mode, Intels i/O-teknik. Vmdq (enhetsköer för virtuella maskiner) optimerar nätens prestanda genom att avlasta data sortering och kopiering av programvaran Virtual Switch i VMM till Intel Ethernet 82599 10 Gigabit Controller. Denna konfiguration är bäst lämpad för ett stort antal VMs som kör standard applikationer som har begränsad bandbredd och latens.

För affärskritiska applikationer, där| engagerade I/O krävs för maximal nätverksprestanda, användare kan tilldela en dedikerad virtuell adapter port till ett VM. Med hjälp av PCI-SIG-SR-IOV kapacitet på en Intel Ethernet X520-adapter ger direkt VM-anslutning och data skydd över VMs. SR-IOV-teknik gör det möjligt för data att kringgå programvaran virtual switch och ger infödd prestanda. Det anger antingen fysisk eller virtuell I/O-portar till enskilda VMs direkt. Denna teknik är mest lämpad för tillämpningar som kräver högsta I/O-genomströmning och lägsta latency prestanda såsom databas, lagring, ekonomiska och andra program.

PCI-SIG-SR-IOV är en mekanism för enheter att annonsera sin förmåga att direkt kan hänföras till flera virtuella maskiner. SR-IOV möjliggör en uppdelning av ett PCI Express* (PCIe) - funktionen i många virtuella gränssnitt för att dela de resurser en PCIe-enheten i en virtuell miljö Dessa virtuella gränssnitt kallas Virtuella Funktioner. Varje virtuell funktion kan stödja ett unikt och separat data väg för 1/0-relaterade funktioner inom PCIe-hierarkin. Användning av SR-IOV med ett nätverk som enheten, till exempel, gör att bandbredden för en enskild port (funktion) för att delas upp i mindre segment som kan fördelas till särskilda VMs, eller du, via ett standardiserat gränssnitt.

Enhetligt Nätverk och Lagring

Familjen Intel Ethernet X520-adaptrar sänker dina data center total cost of ownership (TCO) genom att ge förmåga att sträcka LAN-och SAN-trafik över ett enda tyg.

Stöd för fibre Channel over Ethernet (FCoE)

FCoE kapslar in Fiber Channel ramar över standard-Ethernet-nätverk, vilket möjliggör Fiber Channel för att dra fördel av 10 GbE nätverk och samtidigt bevara dess ursprungliga protokollet. Den X5Z0 adaptrar erbjuda FCoE maskinvaruacceleration för att ge prestanda jämförbar med FC hba-kort. Adaptrar stödja Data Center Bridging, även känd som Konvergerade Förbättrat Ethernet (CEE), som gör det möjligt för kunderna att konfigurera trafik klasser och prioriteringar för att leverera en förlustfri Ethernet-tyg. En Intel Ethernet Konvergerade Nätverkskort X5Z0 minskar TCO genom att eliminera överflödiga tyger och sparar kostnader för dyra FC hba-kort och FC switch-portar.

Stöd för iSCSI

De adaptrar som ger komplett stöd för visat OS och VMM iSCSI-initierarna liksom iSCSI-boot. Historiskt, CRC3ZC beräkning har försämrad prestanda, men nu med CRC-instruktion som ingår i den senaste Intel Xeon-processorer, CRC validation är möjligt med minimal påverkan till nätverket samtidigt som den levererar överlägsna data integritet.

Intel Ethernet-familj av X520-adaptrar gör att det hela: 10 Gigabit LAN, FCoE, och iSCSI, verkligen leverera på löftet om unified nätverk.

Pålitlig Prestanda

Familjen X5Z0 adaptrar innehåller ett antal avancerade funktioner som gör det möjligt att erbjuda branschledande prestanda och tillförlitlighet.

Säkerhet Optimeringar

De adaptrar med stöd för IPsec avlastning för Microsofts* Network Access Protection (NAP), Active Directory,* och framtida säkerhetsfunktioner i Windows 7*. En X5Z0 adapter gör det möjligt för kunder att köra ett säkert nätverk miljö utan att göra avkall på prestanda.

Taggar: intel sfp, sfp adapter, Billiga intel sfp, Hög Kvalitet sfp-adapter.

  • Varumärke: LODFIBER
  • Modell Nummer: E10G42BTDA
  • Förpackningsstorlek: 25cm x 16cm x 4cm (9.84in x 6.30in x 1.57in)
  • Typ Av Enhet: stycke
  • Paket Vikt: 0.6kg (1.32lb.)
DHL Fri Frakt ST332B Grundläggande VDSL VDSL2 Tester för xDSL-Line test och Underhåll av Verktyg (ADSL/ADSL2/ADSL2+/VDSL2 /READSL)
DHL Fri Frakt ST332B Grundläggande VDSL VDSL2 Tester för xDSL-Line test och Underhåll av Verktyg (ADSL/ADSL2/ADSL2+/VDSL2 /READSL)
DHL Fri Frakt ST332B Grundläggande VDSL VDSL2 Tester för xDSL-Line test och Underhåll av Verktyg (ADSL/ADSL2/ADSL2+/VDSL2 /READSL) Beskrivning: Den VDSL testare är multi-funktionell hand-held VDSL2 test instrument med liten storlek, särskilt utformade för xDSL-line test (xDSL är: ADSL, ADSL2,

2 985.66kr

SCAPC MINI-PLC 1X8 Single-mode Fiber Optisk splitter FTTH PLC stålrör typ SCAPC 1x8 PLC optisk splitter fiber
SCAPC MINI-PLC 1X8 Single-mode Fiber Optisk splitter FTTH PLC stålrör typ SCAPC 1x8 PLC optisk splitter fiber
SCAPC MINI-PLC 1X8 Single-mode Fiber Optisk splitter FTTH PLC stålrör typ SCAPC 1x8 PLC optisk splitter fiber Fri frakt Jag kan försäkra dig om att kvaliteten på våra produkter för att säkerställa att vi ger dig den bästa tjänsten för att säkerställa den snabbaste leverans och mest säkra

173.31kr

1 Par KVM HD-video Optisk Multiplexer Fiber Optic Extender VGA - / USB - / Tangentbord / Mus / Ljud-Enkel-Fiber 20 KM SC
1 Par KVM HD-video Optisk Multiplexer Fiber Optic Extender VGA - / USB - / Tangentbord / Mus / Ljud-Enkel-Fiber 20 KM SC
Produkten består av en sändare och mottagare, Den mottagande datorn via en enda fiber ljud, VGA-gränssnitt, utvidgas till att den distala änden, användaren kan lyssna på den mottagande datorn i realtid bild och ljud på den distala änden. Denna produkt stöder VGA hd-ljud och video i realtid

865.67kr

GRANDWAY F2H 1310/1550nm 26/24 dB Inbyggd Visuell Fel Locator (VFL) & Power meter (PM) SM Optisk Fiber OTDR-Testare
GRANDWAY F2H 1310/1550nm 26/24 dB Inbyggd Visuell Fel Locator (VFL) & Power meter (PM) SM Optisk Fiber OTDR-Testare
I Lager Nu. Fartyget Omedelbart Ut via Kommersiella Kurir FedEx, i stället för ekonomiska och långsam kuriren. Model #: FHO5000-D26 | Testa Våglängd: 1310/ 1550nm Dynamic Range: 26/ 24dB | Testa Räckvidd: upp till 130km Den OTDR 1) Med Pekskärm 2) Med Visuell Fel

9 451.66kr

YJ320A -70~+6dBm Mini Optisk energimätare med YJ200P Mini Fiber Optic Visuella Fel Locator Cable Tester 10mw
YJ320A -70~+6dBm Mini Optisk energimätare med YJ200P Mini Fiber Optic Visuella Fel Locator Cable Tester 10mw
YJ320A -70~+6dBm Mini Optisk energimätare med YJ200P Mini Fiber Optic Visuella Fel Locator Cable Tester 10mw Välkommen till vår butik Våra Mål: Hög Kvalitet , Bästa Service ,Snabb Att Svara Välkommen till Kina marknaden,kan du direkt köpa varor från Kina.Jag är glad att

299.01kr

1 Par HTB-GS-03 A/B Gigabit Fiber Optisk Media Converter 1000Mbps single-Mode Enda Fiber SC-Port Port för Extern Strömförsörjning
1 Par HTB-GS-03 A/B Gigabit Fiber Optisk Media Converter 1000Mbps single-Mode Enda Fiber SC-Port Port för Extern Strömförsörjning
1 Par HTB-GS-03 A/B Gigabit Fiber Optisk Media Converter Funktioner: Ge en SC fiber-kontakt och en kontakt UTP Helt Överensstämmer med IEEE802.3 10Base-T,IEEE802.3u 100Base-TX/IEEE802.3u 100Base-FX,IEEE802.3z 1000Base-FX Standard. Automatisk detektering av halv/full duplex överföring

249.28kr

1ST HTB-3100 B-sidan 10/100M Enda Läge 1310nm 25KM Simplex Fiber Optic RJ45 Optisk Fiber Media Converter
1ST HTB-3100 B-sidan 10/100M Enda Läge 1310nm 25KM Simplex Fiber Optic RJ45 Optisk Fiber Media Converter
Produkter inkluderar: HTB-3100 B-sidan Om du behöver en komplett uppsättning av HTB-3100AB, vänligen klicka på denna länk, tack HTB - 3100ab single-mode enda fiber transceiver produkt kan spara hälften av fiber, data på en enda fiber och 10/100 m hastighet för mottagning och sändning,

92.31kr

KELUSHI 100st/mycket SC Optisk Fiber Quick uttag för sidoutrustning, FTTH SC-Single-Mode UPC Snabb Kontakt
KELUSHI 100st/mycket SC Optisk Fiber Quick uttag för sidoutrustning, FTTH SC-Single-Mode UPC Snabb Kontakt
1. Vi accepterar Spärrade. Du kan Betala via Alipay, Visa, MasterCard, Western Union, banköverföring på Marinarkeologi.net. 2. Vänligen betala så snart som möjligt så att du kan få posten tidigare. 3. Obs: Alla importtullar av objektet är köparens ansvar, som inte ingår i försäljningspriset

430.45kr

KELUSHI Optisk Fiber Strippa /Längsgående Öppning Kniv /Skidan-Kabel Slitter SI-01 för FTTH,Fri Frakt
KELUSHI Optisk Fiber Strippa /Längsgående Öppning Kniv /Skidan-Kabel Slitter SI-01 för FTTH,Fri Frakt
Optisk Fiber Strippa /Längsgående Öppning Kniv /Skidan-Kabel Slitter SI-01 för FTTH,Fri Frakt Produkten Attribut SI-01 online längsgående kabel-cutter typ av Produkt: SI-01 Specifikationer: 208*88*36 mm Användning: 2 core -288 core logga armerad kabel diameter: 10mm-25mm Fördelar: ingen brytpunkt

322.42kr

Optisk Fiber Verktyg 10MW Visuella Fel Locator+ RY3200 Optisk Effekt Meter -70~+10 dBm
Optisk Fiber Verktyg 10MW Visuella Fel Locator+ RY3200 Optisk Effekt Meter -70~+10 dBm
RY3200 serie bärbara energimätare är rött ljus forskning företaget lanserat nya produkter, utseende atmosfär, stor skärm, känslan är bra, för installation, drift och underhåll av optiska fibernät för att ge mer exakt, slitstark, bärbar test instrument. Med smart utseende, kan välja att byta belysning

276.92kr

KELUSHI 2016 Visuella Fel Locator 30mW Detektor FC Hane till LC-Hona Adapter LC/SC/ST/FC-Kontakten Kabel Optisk Fiber Tester
KELUSHI 2016 Visuella Fel Locator 30mW Detektor FC Hane till LC-Hona Adapter LC/SC/ST/FC-Kontakten Kabel Optisk Fiber Tester
Funktioner: - MQW LD optisk källa - Driftläge: kontinuerlig (CW) och GLIMTEN - FC, SC, ST,LC Allmänt gränssnitt - Lång inspektion avstånd - Konstant effekt - Robust och hållbart skal - Pen mönster design, lätt att använda och bära Funktion: -

169.60kr

Fri Frakt 10st/mycket 0,9 mm stålrör 1x8 Mini SC/UPC Fiber Optic PLC Splitter
Fri Frakt 10st/mycket 0,9 mm stålrör 1x8 Mini SC/UPC Fiber Optic PLC Splitter
Fri Frakt 10st/mycket 0,9 mm stålrör 1x8 Mini SC/UPC Fiber Optic PLC Splitter Funktioner *Utmärkt Mekanisk,Liten Storlek *Hög Tillförlitlighet *Low insertion Loss och låg Polarisering Beroende förlust *Hög-kanalen räknas *Utmärkta Miljömässiga Stabilitet

874.50kr